Zdroj: http://www.opernisbornd.cz/unie-odborovy-svaz/vyzva-k-odmitnuti-dokumentu-quotnavrh-transformace-narodniho-div  •  Vydáno: 18.2.2013 10:42  •  Autor: Aleš Mihálik

Výzva k odmítnutí dokumentu "Návrh transformace Národního divadla"

Otevřený dopis ministryni kultury ČR Mgr. Aleně Hanákové.

V Praze dne 12.2. 2013

Vážená paní ministryně,

jsme hluboce znepokojeni věcným obsahem dokumentu "Návrh transformace Národního divadla" vypracovaného Vámi ustanovenou komisí. Tento návrh obsahuje formulace, které připouštějí výklad znamenající mimo jiné zrušení jednoho operního souboru se všemi průvodními jevy a ztrátu historické budovy Národního divadla pro činohru, operu i balet, stejně tak i Stavovského divadla pro operu a balet jako míst jejich trvalého působiště a hlavního těžiště práce uměleckých souborů Národního divadla.

Věcný obsah a rozpory koncepce, kterou na rozdíl od tvrzení týmů expertů se členy a reprezentanty kolektivních těles nikdo nekonzultoval, považujeme za natolik závažné, že nám nedovolují ji přijmout ani jako doporučení pro budoucí možné směřování Národního divadla, ani jako rámec, z něhož by přiměřené řešení mohlo vycházet.

Žádáme Vás proto, vážená paní ministryně, aby jste zmiňovaný materiál expertního týmu "Návrh na transformaci Národního divadla" odmítla. Očekáváme, že Ministerstvo kultury jako zřizovatel bude garantovat, že Činohra Národního divadla, Opera Národního divadla a Balet Národního divadla zůstávají i nadále stálými soubory Historické budovy Národního divadla a Stavovského divadla. Stejně tak Operní soubor Státní opery zůstává ve Státní opeře.

Dále Vás žádáme, abyste dala prostor nastupujícímu řediteli Národního divadla, aby jako zkušený manažer, znalý skutečných potřeb divadelního třísouborového provozu sám předložil koncepci o směřování a budoucnosti Národního divadla.

Zároveň se tímto dopisem obracíme na umělecké osobnosti a veřejnost, kterým stejně jako nám záleží na budoucnosti a směřování jednoho ze symbolů naší státnosti, jakým je Národní divadlo.

Za Odborovou radu Národního divadla:

Předseda Odborové rady ND - Jan Beránek

OAD ND - sólisté opery - Lenka Šmídová

Unie - Odborový svaz orchestrálních hudebníků ND - Jan Petřík

Unie - Odborový svaz profesionálních zpěváků ND - Luboš Šedivý

ZO Unie orchestrálních hudebníků SO ND - Petr Pergel

ZO OS Unie profesionálních zpěváků SO ND - Miroslav Svoboda

Odborová asociace divadelníků ND - Berthold Kaupa

 

Originál Otevřeného dopisu - Výzvy k odmítnutí dokumentu "Návrh transformace Národního divadla" naleznete zde.