Zdroj: http://www.opernisbornd.cz/ruzne-informace/expertni-komise-vyzyva-obcany-k-protestu  •  Vydáno: 1.8.2013 16:43  •  Autor: Aleš Mihálik

Expertní komise vyzývá občany k protestu

Expertní komise ministerstva kultury, která na post ředitele Národního divadla doporučila Jana Buriana, vyzývá českou kulturní veřejnost k protestu. Balvínův krok podle ní svoji neomaleností nemá obdoby. Dokument přetiskujeme v plném znění.

Dne 1. srpna 2013 odvolal ministr kultury Jiří Balvín ředitele Národního divadla docenta Jana Buriana.
My, členové expertní komise, která Jana Buriana doporučila jako nejlepšího kandidáta na funkci ředitele Národního divadla, protestujeme jak proti samotnému odvolání, které nemá svou neomaleností v dějinách světového divadla obdoby, a stejně tak se ohrazujeme i proti důvodům, kterými stávající ministr kultury své rozhodnutí zdůvodnil.
To, že odvolává ředitele, „...kterého si velmi váží...", ponecháváme jeho svědomí.
Zásadně se však ohrazujeme vůči jeho jedinému důvodu, kterým své rozhodnutí obhajuje a to: „...takto jedinečná místa by měla být obsazována otevřeným výběrovým řízením...". Ministru kultury tedy nejde o neoddiskutovatelné a léty prověřené manažerské a umělecké schopnosti docenta Jana Buriana, nýbrž o proces, kterým byl vybrán!
Expertní komise, která navrhla docenta Jana Buriana za ředitele Národního divadla prohlašuje, že forma i průběh tohoto výběru byl zcela legitimní a odpovídá standardům výběru ředitelů do velkých divadelních institucí v Evropské unii. Pro výkon funkce ředitele Národního divadla jsme měli možnost vybrat kohokoliv (!) a po dlouhých diskusích a konzultacích jsme Ministerstvu kultury ČR navrhli ke jmenování dle našeho soudu toho nejlepšího kandidáta.
Zpochybňování této formy výběru svědčí o zásadní neznalosti a neodborné vybavenosti stávajícího ministra kultury. Jiří Balvín se k onomu absurdnímu kroku rozhodl po jednostranném jednání s odboráři opery Národního divadla a bez snahy jednat s odbornou veřejností znalou divadelního managementu, či přímo s expertní komisí MK, složenou z renomovaných divadelních odborníků.

Za expertní komisi M.K.ČR:

Doc Jan Hančil, rektor AMU, předseda expertní komise

Jiří Šesták PhD, senátor PČR, ředitel Jihočeského divadla, místopředseda expertní komise

MgA Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno

Mgr Bohumil Nekolný

Profesor Václav Riedlbauch

Profesor Milan Uhde, dramatik

Autoři: Expertní komise MKČR