Zdroj: http://www.opernisbornd.cz/ruzne-informace/burian-audit-v-narodnim-ukazal-na-spatne-hospodareni-se-statnimi  •  Vydáno: 2.8.2013 21:42  •  Autor: Aleš Mihálik

Burian: audit v Národním ukázal na špatné hospodaření se státními penězi

PRAHA - Vnitřní audit v Národním divadle v Praze ukázal, že se zde zřejmě špatně hospodařilo se státními prostředky. Řekl to nově jmenovaný ředitel Jan Burian. Nezávislou hloubkovou kontrolu první české scény před svým nástupem zadal Burian a předchozí vedení ministerstva kultury.

Zákon mohl být porušen například v systému odměňování, při povinných odvodech zdravotního a sociálního pojištění nebo placení zálohy na daň z příjmů.
O stavu ND chce Burian informovat média v nejbližších dnech, zároveň se s zřizovatelem domluví na dalším postupu. Už bývalá ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) ještě před svým odchodem z funkce Buriana pověřila, aby problémy řešil a některé bezodkladně. Ministrovi kultury Jiřímu Balvínovi o situaci v divadle řekl Burian v pátek poté, co jej opět jmenoval do funkce.
Ve čtvrtek Balvín totiž nečekaně Buriana odvolal, přesně v den, kdy nový ředitel nastoupil. Zpět jej vrátil až na žádost premiéra Jiřího Rusnoka.
Burianova podmínka
Burian jmenování přijal ale s podmínkou, že se obnoví jeho bývalé vedení. Musí se do svých funkcí vrátit zpátky šéf Činohry ND Michal Dočekal a lidé, kteří na protest proti kontroverznímu odvolání odešli. Kvůli auditu se Burian příští pondělí chystá vydat několik opatření.
"Systém odměňování kombinuje využívání autorského zákona a pracovního poměru, což ne vždy je v souladu s českými právními předpisy. Z toho plynou nějaké povinnosti z hlediska odvodu daní zdravotního a sociálního pojištění, tam také není všechno v pořádku. V některých případech jsou to snadno odstranitelné chyby," uvedl Burian.
V jiných se však prý postupovalo v rozporu se zákoníkem práce. V odměňování jde podle Buriana o systémovou a právní chybu, kterou lze najít napříč všemi soubory.
Aby se případné ztráty ve mzdách kompenzovaly, navýšilo ministerstvo minulý týden Národnímu divadlu rozpočet na mzdy o 50 milionů korun. ND celkem hospodaří s téměř jednou miliardou korun, z toho 590 milionů dostává od zřizovatele.
Nedostatečná kontrola z ministerstva
Také některá ustanovení ze strany kolektivní smlouvy jsou prý v rozporu s českými právními předpisy. Modernizaci vyžaduje i oblast investic. U ostatních problémů Burian zváží, zda z nich neplyne trestněprávní odpovědnost. Situace je podle něj vážná, a proto zatím nechce být konkrétní.
Burian také zmínil, že podle auditorů je nedostatečná i průběžná kontrola z ministerstva kultury, neřídí divadlo tam, kde by mělo.

Zdroj: Lidovky.cz, ČTK