Zdroj: http://www.opernisbornd.cz/ruzne-informace/rezignace-roberta-jindry-na-post-hudebniho-reditele-nd  •  Vydáno: 27.6.2014 17:25  •  Autor: Aleš Mihálik

Rezignace Roberta Jindry na post hudebního ředitele ND

V pátek 27. června 2014 obdržel ředitel Národního divadla Jan Burian rezignaci Roberta Jindry na pozici hudebního ředitele Opery Národního divadla. O důvodech a o další spolupráci budou spolu jednat v pondělí 30. června.

„Považuji od něj za férové, že nepokračuje v projektu, kterému přestal věřit. Jeho dnešní kritika koncepce transformace mě překvapila, protože doposud k ní nevznesl žádné připomínky. Umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň má moji absolutní důvěru a jsem přesvědčen, že spolu s ředitelkou Opery Silvií Hroncovou připravili jeden z nejzajímavějších dramaturgických plánů pro následující období. Pro Operu Národního divadla vybereme hudebního ředitele, kterého bude více zajímat vytváření podmínek pro operní tvorbu naší první scény. Pevně věřím, že spolupráce Roberta Jindry s Národním divadlem bude nadále pokračovat a že na jaře 2015 hudebně nastuduje svou ‚srdeční záležitost‛, kterou je opera Z mrtvého domu Leoše Janáčka,“ říká ředitel Národního divadla Jan Burian. Post hudebního ředitele Opery Národního divadla bude dočasně zastávat Petr Kofroň.

Tomáš Staněk
Public relations

Tiskové prohlášení Roberta Jindry
Po dlouhém a nesnadném zvažování jsem se rozhodl ke dni 26. června 2014 odstoupit z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla. Rozhodl jsem se tak především na základě dlouhodobých neshod s uměleckým ředitelem Opery Národního divadla a Státní opery Petrem Kofroněm. Neztotožňuji se s jeho výběrem inscenačních týmů, způsobem přípravy dramaturgického plánu, a také s jeho celkovou vizí budoucího uměleckého směřování Opery Národního divadla a Státní opery. Dalším důvodem mého odstoupení z funkce hudebního ředitele Opery Národního divadla je rozpor mezi přislíbenými a reálnými kompetencemi,které jsou pro adekvátní vykonávání této funkce nezbytné. Za zcela zásadní však považuji, že stále není transparentněveřejně pojmenována avizovaná transformace Opery Národního divadla a Státní opery. V takové atmosféře lze jen těžko kreativně pracovat na plánování a provozu, ale především vytvořit tvůrčí atmosféru, která je pro uměleckou práci zcela nezbytná. Chtěl bych upřímně poděkovat orchestru Národního divadla, sboru Opery Národního divadla a všem kolegům z řad sólistů a dirigentů za krásnou uměleckou spolupráci a nebývalou podporu při řešení nelehkých organizačně-provozních problémů v Opeře Národního divadla a Státní opery v sezoně 2013/2014.

Robert Jindra
27.6. 2014

Tisková zpráva vedení Národního divadla
Dnes ráno obdržel ředitel Národního divadla Jan Burian rezignaci Roberta Jindry na pozici hudebního ředitele Opery Národního divadla. O důvodech a o další spolupráci budou spolu jednat v pondělí 30. června.  „Považuji od něj za férové, že nepokračuje v projektu, kterému přestal věřit. Jeho dnešní kritika koncepce transformace mě překvapila, protože doposud k ní nevznesl žádné připomínky. Umělecký šéf Opery Národního divadla a Státní opery Petr Kofroň má moji absolutní důvěru a jsem přesvědčen, že spolu s ředitelkou Opery Silvií Hroncovou připravili jeden z nejzajímavějších dramaturgických plánů pro následující období. Pro Operu Národního divadla vybereme hudebního ředitele, kterého bude více zajímat vytváření podmínek pro operní tvorbu naší první scény. Pevně věřím, že spolupráce Roberta Jindry s Národním divadlem bude nadále pokračovat a že na jaře 2015 hudebně nastuduje svou ‚srdeční záležitost?, kterou je opera Z mrtvého domu Leoše Janáčka,“ říká ředitel Národního divadla Jan Burian. Post hudebního ředitele Opery Národního divadla bude dočasně zastávat Petr Kofroň.

27.6. 2014