Hlavní menu:

Vyhledávání:

Náhodný obrázek:

Predobraz1.JPG

Anketa:

Ušetříte ze svého platu?
Počet hlasů: 570

Kontakty:

Kategorie: Recenze a kritiky

Pád Arkuna

Zdeněk Fibich - Pád Arkuna, premiéra 9.10. a 10.10. 2014.

Pád Arkuna na jeviště Národního divadla patří

Opera pražského Národního divadla (ND) zahájila novou sezónu uvedením poslední opery skladatele Zdeňka Fibicha Pád Arkuna, která zde měla premiéru měsíc po skladatelově smrti v listopadu 1900 a která se na české scéně neobjevila více než osmdesát let.

Pád Arkuna

Není sporu o tom, že Pád Arkuna na jeviště Národního divadla patří. Tento ojedinělý český pokus o wagnerovskou monumentalitu nemělo možnost vidět na scéně několik generací operních diváků. A ať už jeho kvalitu zpochybníme či naopak nadhodnotíme, je dobře, že se s tímto dílem můžeme konečně seznámit v jeho plném rozsahu a působivosti.

Celou recenzi naleznete zde
Zdroj: Novinky.cz, Radmila Hrdinová

Trička, kbelíky, razítka. Pád Arkuna se skácel do banality

První operní premiérou nové sezony Národního divadla byla rarita od Zdeňka Fibicha. Divadlo však přecenilo síly a výsledek je velmi problematický.

Pád Arkuna

Připomínat aspoň občas, že kromě Smetany, Dvořáka nebo Janáčka psali opery i jiní čeští skladatelé, by mělo patřit do popisu práce Národního divadla. A to přesto, že by šlo debatovat o tom, zda Fibich není spíš vysoký standard bez geniální invence. Dramaturgická odvaha uvést dílo, které se téměř sto let nehrálo, je chvályhodná, ale to je tak asi všechno.

Celou recenzi naleznete zde
Zdroj: iDnes.cz, Věra Drápelová

Fotografie: Hana Smejkalová

print Formát pro tisk