Hlavní menu:

Vyhledávání:

Náhodný obrázek:

Popelka2.JPG

Anketa:

Ušetříte ze svého platu?
Počet hlasů: 544

Kontakty:

Kategorie: Recenze a kritiky

Příhody lišky Bystroušky

Příhody lišky BystrouškyKritiky na operu Leoše Janáčka - Příhody lišky Bystroušky.
Premiéra: 20. března 2014.

 

Záletník zázračně zmoudří. To je moc i na chytrou lišku

Autor: Věra Drápelová, 23.3. 2014

Nová inscenace Janáčkových Příhod lišky Bystroušky, kterou uvedlo pražské Národní divadlo, spoléhá především na invenci režiséra Ondřeje Havelky.
Ten předem deklaroval, že nechce hopkající zvířátka ani popisnou dětskou operu, nýbrž metaforu k lidskému světu. Ovšem zvířátka nakonec stejně nemohou nehopkat. Slepice jako by z dětské opery přímo vypadly. Ale to nakonec nevadí.

Celý článek naleznete zde

Příhody lišky Bystroušky
Fotografie: Hana Smejkalová, Národní divadlo

Havelkův proutník a Janáčkova Bystrouška se míjejí

Autor: Radmila Hrdinová, 22.3. 2014, Právo

Operní soubor pražského Národního divadla vrátil na scénu Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky v novém hudebním nastudování Roberta Jindry a režii Ondřeje Havelky. Inscenace jistě najde své příznivce i odpůrce a oběma stranám poskytne dost argumentů.
Její největší problém tkví v hudebním pojetí.
Dirigent Robert Jindra cítí Janáčkovu hudbu spíše ve velkých, symfonicky pojatých plochách bez detailnějšího výrazového a dynamického propracování, čímž partitura ztrácí na plasticitě i emoci. Orchestr zní občas až hrubě (například vstup do svatební scény či finále opery), často kryje zpěváky a bohužel je tu slyšet i příliš hráčských nepřesností a chyb (zejména v žestích). Hudební nastudování tak vyvolává nostalgii po precizní janáčkovské interpretaci dirigenta Bohumila Gregora.

Celý článek naleznete zde

Leoš Janáček: Příhody lišky Bystroušky
Dirigent: Robert Jindra, režie: Ondřej Havelka, scéna: Martin Černý, kostýmy: Kateřina Štefková, choreografie: Jana Hanušová, sbormistři: Martin Buchta a Jiří Chvála, dramaturgie: Ondřej Hučín. Premiéra 20. 3. 2014 v Národním divadle v Praze.
 
Příhody lišky Bystroušky
Fotografie: Hana Smejkalová, Národní divadlo

print Formát pro tisk

Komentáře rss


, Je vhodné pro deti ??? odpovědět
avatar
Dobry den,
navstivili jsme s 5ti a 8letym ditem predstaveni a byli jsme VELICE zklamani. Podle meho nazoru, je to naprosto nevhodne pro takto male deti. Spatne zvoleny pro deti nesrozumitelny jazyk, zbytecne mnoho samoucelnych scen se sexualnim podtextem.

Ackoliv vyprava a scena byly pekne celkove se domnivam, ze slepe zkopirovat puvodni Bystrousku pro detske publikum je zcela SPATNY NEMODERNI A ZASTARALY KONCEPT !!!

Takto chtete budit v detskych divacich zajem a lasku k opere?

Timto tedy durazne zadam o uprava marketingoveho leafletu a odstraneni textu ze je vhodne pro deti od 5 let. Jedna se o klamani divaku a poskozuje to povest sceny ND.

Tato opera je mozna urcena pro fanouska Janackovy tvorby ale pro mainstreamove detske publikum.... TO PRECI NEMYSLITE VAZNE.

dekuji