Hlavní menu:

Vyhledávání:

Náhodný obrázek:

22713378_10212758047179256_8644475603197226884_o.jpg

Anketa:

Ušetříte ze svého platu?
Počet hlasů: 686

Kontakty:

Kategorie: UNIE - odborový svaz

Dopis řediteli

Dopis řediteli ND k setkání s operním sborem dne 3.12. 2010

Vážený pan

PhDr. Ondřej Černý

Ředitel Národního divadla v Praze

 

Praha, 28. listopadu 2010

Vážený pane řediteli,

jménem základní organizace Unie profesionálních zpěváků, která zastupuje členy operního sboru Národního divadla, si Vás dovolujeme oslovit s žádostí o vysvětlení současné situace v Národním divadle.

Velmi vítáme Vaši nabídku k setkání s operním sborem dne 3. prosince 2010 ve 14 hodin na sborovém sále a doufáme, že přispěje k uvolnění velmi napjaté atmosféry, která v současné době panuje. Pro zjednodušení a maximálně konstruktivní průběh našeho setkání jsme si dovolili zformulovat několik otázek, které nás nejvíce zajímají a prosíme Vás o jejich zodpovězení.

1.       Proč u operního sboru došlo k tak rasantnímu snížení počtu zaměstnanců a bude tento nedostačující stav v dohledné době opět navýšen?

2.       Budou nám zachovány mzdy včetně osobního ohodnocení?

3.       Je možné navýšit prostředky pro nadtarifní odměňování ze sponzorských darů?

4.       Jak naložíte s ušetřenými mzdovými prostředky po plánovaném snížení počtu zaměstnanců?

5.       Jak se změní koncepce a přidělování finančních prostředků v Národním divadle, aby se podobná situace neopakovala?

6.       Bude opera Národního divadla opět častěji reprezentovat Českou republiku v zahraničí?

Pro doplňující informaci: operní sbor je jediná složka, která se při představení ani při zkouškách nemůže střídat a nemůže být nahrazena v závislosti na pamětní znalost sborových partů, režijní koncepce a na dispozice kostýmů. Členové operního sboru jsou hodnoceni pouze na základě počtu představení (tzn.: člen operního sboru odvede 20 zkoušek a 18 představení, celkem 38 výkonů bez možnosti střídání a bez příplatku, kdežto např. člen orchestru odvede 23 výkonů za stejné platové ohodnocení a s možností výběru termínů výkonů). Díky tomuto vytížení mají členové sboru mnohdy pouze 4 volné dny v měsíci za platy hluboko pod celostátním průměrem, a proto musí většina členů sboru ve svém zbylém volném čase pracovat u jiných zaměstnavatelů, aby si onu „prestiž" být zaměstnancem Národního divadla, 1. scény České republiky, mohli dovolit.

Prosíme tedy o úvahu a řešení naší degradující situace, a o zodpovězení našich otázek, na které se společně s Vámi budeme těšit při našem setkání v pátek 3. prosince na sborovém sále.

 

Za sbor opery Národního divadla s úctou,


David Vaňáč

Předseda ZO Unie profesionálních zpěváků

Národní divadlo

print Formát pro tisk