Hlavní menu:

Vyhledávání:

Náhodný obrázek:

Slavik1.jpg

Anketa:

Ušetříte ze svého platu?
Počet hlasů: 680

Kontakty:

Kategorie: Uskutečněné zájezdy

Kypr 2011

Zájezd do Paphos ve dnech 29.8. - 6.9. 2011

Kypr - operní sbor ND

 

Zájezd - Pafos Afrodite Festival, Kypr

Les Contes d´Hoffmann 

Národní divadlo představí ve dnech 2., 3. a 4. září 2011 třemi představeními své inscenace Les contes d´Hoffmann na Pafos Aphrodité Festival v kyperském Pafosu. Festival se koná každý rok na scéně pod otevřeným nebem na břehu moře, na ostrohu před pafoskou vodní pevností.

Pafos Castle

Na festivalu se představí každoročně pouze jedno divadlo (loni to například bylo SND s inscenací Bohémy - viz fotografie výše). Festival má nádhernou atmosféru - hlediště amfiteátru pojme asi 2 500 diváků, každoročně bývá vyprodáno a diváci se sjíždějí z celého Kypru a představení navštěvují hojně i turisté z celého světa.

Areál festivalu leží v turistické části města Pafos, plné hotelů a stylových restaurací, historické centrum města je poměrně vzdálené. Ubytování pro soubory bude zajištěno v komfortních tří až čtyřhvězdičkových hotelích, většinou přímo na pláži nebo poblíž. Hotely jsou od areálu festivalu obvykle vzdálené přibližně 10 - 15 minut pěší chůze, nicméně doprava autobusy do areálu bývá pro účinkující před a po zkouškách či představení zajištěna. Zázemí pro soubor v době zkoušek a představení je v odděleném prostoru vedle jeviště a pevnosti v buňkách a stanech, bohužel sprchy nejsou k dispozici, pouze toalety.

Po vzájemné dohodě byla pro festival v Pafosu inscenace zkrácena o 35 minut, provedené škrty vám zašleme mailem. Pokud budete chtít, aby vám škrty vyznačili v našem hudebním archivu, doneste na správu opery svoje klavírní výtahy.
Délka představení:
I. 65 minut
Přestávka 30 - 40 minut (dojednává se s pořadatelem)
II. 38 minut
Přestávka 20 minut
III. 32 minut

Před každým představením jsou projevy. Při prvním představení až o délce 30 minut (hovoří prezident, starosta, sponzoři - pro Kypřany je festival jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí roku), v dalších dnech cca 20 minut. Konec představení bude tedy kolem 23:30.

S ohledem na skutečnost, že festival získává na své financování prostředky z rozpočtu kyperského ministerstva kultury pouze v případě, že se na inscenaci podílí též kyperští umělci, budou v jednom ze tří představení hostovat kyperský tenorista Petros Evangelides (Nathanael, Spalanzani) a mezzosopranistka Tsveta Christoforou (Antoniina matka). Vzhledem k rozloze venkovního nekrytého areálu v Pafosu se zpívá na porty a také orchestr je ozvučen. Rovněž scéna musela být přizpůsobena rozloze jeviště. Počasí v Pafosu bývá koncem srpna a počátkem září velmi teplé, ale větrné - bývá okolo 35 ^(o)C ve dne, 26-30 ^(o)C v noci, teplota moře 27- 30 ^(o)C - čemuž přizpůsobujeme také termíny zkošek (a stavby).

Informace k letům:
POZOR! Většina odletů z Kypru je v časných ranních hodinách (3:20, 4:25) proto bude odjezd na letiště pro odlet 5.9. ihned po skončení představení, protože na letišti musíme být nejpozději ve 2:00. Cesta na letiště trvá asi 2 hodiny. Je potřeba s tím počítat při balení zavazadel. O přesné organizaci odletu do Prahy se vice dozvíte v cestovních itinerářích, které obdržíte před odletem. Pro cestu na Kypr potřebujete platný občanský průkaz nebo pas.
1. Občané třetích zemí, kteří mají platné schengenské vízum (typu C, single, double nebo multiple entry) a vstoupili do schengenského prostoru v souladu s podmínkami udělování schengenského víza, mohou cestovat na Kypr bez víza a pobývat na území Kyperské republiky po dobu platnosti schengenského víza.
2. Občané třetích zemí, kteří mají trvalý nebo dlouhodobý pobyt na území České republiky, mohou cestovat na Kypr bez vstupního víza (typu C), nicméně doba strávená na Kypru nesmí v součtu přesáhnout období tří měsíců během jakéhokoliv šestiměsíčního období.
3. Občané třetích zemí, kteří mají platné národní dlouhodobé vízum (typu D) v České republice, mohou cestovat na Kypr bez víza, nicméně doba strávená na Kypru nesmí v součtu přesáhnout období tří měsíců během jakéhokoliv šestiměsíčního období.

 

Letový plán pro členy operního sboru ND:

 

Skupina F - 50 osob sboru

OK 406

29AUG

Praha

21:55

Larnaca

02:15+1den

OK 407

06SEP

Larnaca

03:20

Praha

06:00


Skupina D/E - 5 osob sboru (Šrůmová, Kyralová, Pavlíková, Vodičková, Dihel)

MA 825

29AUG

Praha

19:45

Budapešť

20:55

MA 224

29AUG

Budapešť

23:35

Larnaca

03:20

MA 225

05SEP

Larnaca

04:25

Budapešť

06:15

MA 820

05SEP

Budapešť

07:50

Praha

09:35

Vedoucí skupiny F - Aleš Mihálik, tel.: +420 607830590, +420 734523894
Vedoucí skupiny D/E - Olga Semlali, tel.: +420 603888262

 

Ubytování pro členy operního sboru ND:

Paphos Gardens Holiday Resort
P.O. Box 60195
CY-8128, Paphos, Cyprus
Telephone: +357 26 882 000
web: http://www.paphosgardens.com
Email: infor@paphos-gardens-holiday-resort.com

Malý průvodce po ostrově

Kypr je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a žije na něm 772 tisíc obyvatel. Je to ostrov plný kontrastů - písečných pláží, horských lesů, citrusových plantáží, slaných jezer a zelených vinic. Krása a přitažlivost Kypru byla dána možná okamžikem, kdy se na pláži Achni na jižním pobřeží zrodila z mořské pěny bohyně lásky Afrodita.
Ve 3. tisíciletí př.n.l. (a dokonce ještě dnes) zásobovaly doly na Kypru celé východní Středozemí mědí. Samotný název Kypru je právě odvozen od řeckého slova kypros - měď. V roce 1974 obsadili severní část Kypru Turci, od té doby je Kypr rozdělen tzv. zelenou linií na Severokyperskou tureckou republiku, která nikdy nebyla mezinárodně uznána a na Kyperskou republiku. Rozdělené je i hlavní město Nikósia. Většina z nás se na Kypr dívá hlavně jako na dovolenkovou destinaci. Dříve byla střediskem turismu severní část obsazená Turky. Nyní naopak vede jižní pobřeží, které je plné nově postavených hotelů, jsou tu také obě mezinárodní letiště i mezinárodní lodní přístavy.
Většina luxusních hotelů vám nabídne to nejlepší, co má a kyperská kuchyně je opravdový ráj pro labužníky. Pro Kypřany je nejdůležitějším jídlem dne večeře. Většinou se servíruje "meze", což je asi tak "od každého něco". Specialitami kyperské kuchyně jsou souvlaki, kebab, mousaka, guláše z hovězího a jehněčího masa a různé saláty. Dobrou večeři můžete zapít některým z vynikajících kyperských vín, například velmi lahodnou Commandariou.
Kypr je místem, které svoje návštěvníky opravdu chytí za srdce a lidé se sem rádi vracejí. Žhavé kyperské sluníčko umožní návštěvu ostrova od časného jara do opravdu pozdního podzimu a přitom si užít všeho, co tato nádherná země nabízí. Téměř 300 dnů v roce je na Kypru slunečných. Pokud nebudeme chtít veškerý čas trávit na plážích, lze se vypravit na nepřeberné množství výletů a nahlédnout tak do historie ostrova.

Paphos
Paphos je kouzelné městečko, které si v sobě drží atmosféru starobylé kyperské kultury a mentality. Ta na turisty dýchá doslova na každém kroku a to i skrze symboly moderní doby jako jsou kavárničky nebo hospůdky. Před turisty se zde mimo závanu historie rozkládá také možnost výběru mezi písečnou, městskou, veřejnou i kamenitou pláží. Největším lákadlem je pro turisty ale jemně písčitá pláž Coral Bay, která nabízí veškerý komfort pro splnění ideálního dne u moře. Poskytuje na jedné straně klid, na straně druhé možnost vyžití v bohatém spektru vodních sportů. Oblibě turistů se těší také pláž u místa Petra tou Romiou, která láká především oblázkovým povrchem a křišťálově čistou vodou.

Navštíveníhodným místem v oblasti Paphos je zajisté Petra tou Romiou (Řekova skála), kde podle pověsti vystoupila z pěnivých mořských vln bohyně Afrodita. Mezi nejnavštěvovanější památky patří díky rozsáhlým antickým vykopávkám oblast Nea Paphos neboli Kato Paphos, ale i tzv. Paphosské mozaiky, představující sbírku barevných mozaik v tzv. Dionýsově vile.
Paphos se dále pyšní Hrobkami králů, křesťanskými katakombami ukrytými v hoře Fabrica a Odeonem, kostelem i malebným přístavem naráz, který střeží stará benátská pevnost a odkud je vyhlídka na moře a okolí. Zájmu turistů se těší také Byzantské muzeum, Etnografické muzeum a Archeologické muzeum, obsahující inventář výrobků ze skla, mincí, keramiky i sošek z období neolitu až po 18. stoletím. Specifikem přímořského střediska Paphos je, že jeho jméno figuruje ne seznamu světového dědictví organizace UNESCO.

Královské hrobky v Ktimě
Dva kilometry severně od paphského přístavu, nedaleko města Ktima se u pobřeží moře nachází archeologické naleziště královských hrobek, neboli Tombs of the Kings. Stejným názvem je obdařená i silnice, u které hrobky najdete, což usnadňuje orientaci. Do areálu se platí vstupné. Zdarma je pouze parkoviště u vchodu. K prohlídce na vás čeká více než stovka hrobek, z nichž některé jsou více než luxusní.
Ačkoliv by se dle názvu mohlo na první pohled zdát, že jde o hrobky pouze králů jako je tomu třeba v případě hrobek v údolí králů v Egyptě, tak bohužel tomu tak není. Hroby jsou z období od 3. století před Kristem do 3. století po Kristu. Místo králů v hrobech odpočívali členové ptolemaiovské aristokracie. Při prohlídce areálu vás nejvíce určitě zaujmou hrobky, v jejichž útrobách se nacházejí nádherné sloupy, které zabraňují propadu stropu.
V celém areálu můžete nahlédnout do všech hrobek, které jsou volně přístupné, což je naprostá většina z nich. Do žádné hrobky se neplatí extra vstupné navíc.

Ayios Neophytos
Necelých deset kilometrů severně od města Paphos ve výšce 612 metrů nad mořem s nádherným výhledem na moře naleznete klášter Ayios Neophyptos. Název kláštera je pojmenován po mnichovi, který se rozhodl stranit se běžnému životu. Utekl do hor, kde si přímo vedle kláštera vykopal ve skále jeskyni ve které pobývat a studovat teologii. Později byl po něm pojmenovaném i klášter vedle kterého si vybudoval své sídlo.
Poté co se stal Neofyt známou osobností a začalo ho navštěvovat více učedníků si vykopal ještě jednu jeskyni o několik metrů výše nad prvně vyhloubenou jeskyní. Ze své jeskyně mnich Neofyt vycházel pouze na nedělní kázání do sousedícího kláštera, který lze zdarma navštívit. Uprostřed kláštera je malá kaple s nádhernými freskami, což je asi tak to jediné čím může tento klášter běžného návštěvníka zaujmout.

Famagusta
město ležící na severovýchodě ostrova, nabízí například prohlídku městských hradeb vystavěných Benátčany. V okolí je možno navštívit archeologická naleziště, která nás nechají nahlédnout do dávných časů, a několik kostelů.

Larnaka
je třetím největším městem ostrova. Je zde přístav i letiště. Snoubí se tu řecká a turecká kultura. Město je také známé krásnou promenádou při pobřeží. Poblíž Larnaky se nachází posvátné islámské místo s hrobem, ve kterém jsou dle legend uloženy ostatky Mohameda.

Nicosia
nebo také Lefkosia, je hlavním městem ostrova. Nachází se ve vnitrozemí a je rozděleno na část jižní, řeckou, a severní, tureckou. Město je lemováno hradbami z 16. století. Centrum překypuje památkami, oblast vně hradeb zase obchodními centry. Lefkosia nabízí také řadu muzeí, která poskytnou obraz kyperské společnosti.

Limassol
je největším přístavem na Kypru. Nabízí opět řadu archeologických památek.

Agia Napa
je nejznámějším kyperská přímořská destinace. Díky tomu je možné zde provozovat velké množství aktivit a užít si bohatý noční život letoviska.

 

print Formát pro tisk